Sinemaseverlerin 4 yıldır heyecanla bekledikleri Matrix filmi nihayet vizyona girdi. Gösterimin ilk gününde sinemaların önünde uzun kuyruklar oluştu. Bu izdiham ve kuyruklardan etkilenmeden ilk gün filmi izleme fırsatı bulduğum için kendimi şanslı sayıyorum. Ancak sinemadan çıkışta elinde Matrix Reloaded VCD’si bulunan bir arkadaşla karşılaşınca Türk insanının korsan CD üretimindeki hız ve cesaretini takdir etmekten alıkoyamadım kendimi.

Biraz aksiyon biraz erotizm

Gelelim filme. Matrix’in ilk versiyonunu o dönem ilgimi çekmediği için izlememiştim. Matrix Reloaded için davet alınca VCD’den önce ilk filmi izledim. İlkini izlemeden ikincisine dalış yapmak doğru olmazdı. İlk filmin ardından Matrix Reloaded’i izleyince açıkçası büyük bir şaşkınlık geçirdim. İlk filmin vurdulu kırdılı görüntülerinin içinde bir ölçüde de olsa bir mesaj yüklüydü. Oysa Matrix Reloaded, ilk filmin başarısı ve hasılatını yakalama ya da geçme arzusundan olsa gerek aksiyon ve biraz da erotizm yüklü bir film olmuş.

Video oyunu gibi sahneler

Görsel bir şölen havasında geçen ve virtual sinema tekniklerinin ustaca kullanıldığı sahneler, sinema endüstrisinin ne aşamalara geldiğini görmek açısından oldukça önemli. Uzun süren aksiyon sahnelerinde bilgisayarda yaratılmış karakterin olağanüstü hareketlerini izlerken bir film değil de adeta bir video oyunu izler gibi oluyorsunuz. Filmin büyüsü içinde tüm kurgusal gerçeküstülükleri itirazsız kabul ettiğimiz için bu sahneler kesinlikle rahatsız etmiyor. Özellikle Neo ve ajanların kavga sahnelerindeki olağanüstü hareketler filme dikkat kesilmemizi sağlayan bölümler.

Yarım bırakıp gidenlere…

Filmde zaman zaman kopukluklar, kurgusal sorunlar göze çarpıyor. Belli bir akıcılık ve düzen gözlemlemek mümkün değil. Aylar öncesinde basında adından söz edilmesine ve reklamlarının yapılmasına rağmen film sıradan bir aksiyon filminden öteye geçemiyor. Filmi yarım bırakıp gidenlere “Madem geldiniz, bari tamamını izleyin de gidin!” önerisinde bulunduysam da, yine de onlara hak vermeden edemiyorum

Evet, bu bir hüsran!

Bu kadar gündem yaratan bu filmin beklentileri karşılayamamasını ancak “hüsran” kelimesiyle açıklamak mümkün. Evet, Matrix severler adına bir hüsran bu. Her ne kadar bazı Matrix fanatikleri olayı fazla abartıp felsefe yapsalar da ilk filmle kıyaslandığında bu bir hüsran. İlk filmi izlememiş olanlara iyi bir film gibi gözükebilir ancak, ilk filmin üstüne hiç çekilmiyor.

%d blogcu bunu beğendi: