Kitabist Dergisi, ilk sayısıyla yayın hayatına giriş yaptı. Üç aylık kitap ve edebiyat eleştiri dergisi olan Kitabist, nitelikli yazar kadrosuyla da dikkat çekti.
Serencam Yayınları bünyesinde yayın yönetmeni Gülşen Gazel’in yönetiminde hazırlanan dergide edebiyat dünyasının nitelikli kalemleri yer alıyor. İlk sayıda birkaç ay önce son yolculuğuna uğurladığımız merhum şair Cemal Safi’ye vefa dosyasını ele alan dergi, edebiyatımızın önemli isimlerinden Cemal Şakar’la da bir röportaj gerçekleştirdi. Türk romanının sevilen kalemlerinden Metin Savaş’la bir söyleşinin de yer aldığı dergide Gülşen Gazel, Mehtap Altan, Gülnaz Eliaçık, Elif Nihan Akbaş, Halit Yıldırım, Müştehir Karakaya, Sinan Terzi, M. Nurullah Celep, Mustafa Everdi, Hikmet Kızıl, M. Bülent Öztürk, Hüseyin Sönmezler gibi isimler de yer alıyor.
Kitabist’in en dikkat çeken yönü ise Türkiye’de ilk kez yönetim kadrosu kadınlardan oluşan bir edebiyat dergisi olarak piyasaya çıkması. Yayın yönetmeninden editörüne, grafik tasarımcısından çizerine ve röportaj editörüne tüm ekip kadınlardan oluşuyor. Genel Yayın Yönetmeni Gülşen Gazel, “edebiyatımızda derin izler bırakan kadınların bıraktığı yerden onların hayallerini biz devralıyoruz. Her alanda olduğu gibi edebiyat dünyasında da çabaları görmezden gelinen kadın yazarlar için de çalışacağız. Edebiyatın cinsiyeti, dili, rengi yok. En iyi kaleme saygı duymak, o sanatı kabullenmek edebi bir erdemdir. Kitabist Dergisini hiçbir ayrım gözetmeksizin en iyi kalemlere açmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken de edebiyata kadın eli değsin istiyoruz” şeklinde konuştu.
Üç ayda bir yayınlanması planlanan Kitabist Dergisi, yılda dört sayı çıkacak.

%d blogcu bunu beğendi: