1 Haziran 2019 tarihi itibarıyla 93. Sayısına ulaşan Hece Öykü yine dopdolu bir içerikle yaza merhaba dedi.

“Dil Özdeş: İnsan” başlıklı önyazısında Rasim özdenören insanı diğer varlıklardan ayıran dilin temel niteliklerini irdeleyen oylumlu bir yazıyla okurunu selamlıyor.

Fotoğraf Öykü’de Selçuk Azmanoğlu’nun bir fotoğrafı yer alıyor.

Öykü bölümümüzde Necati Mert, Hasibe Çerko, Müzeyyen Çelik, Mehmet Kahraman, Safiye Gölbaşı, Esra Özdemir Demirci, Zeynep Sati Yalçın, Mehmet Aycı, Soner Oğuz, Sema Bayar, Betül Ok, Meral Afacan Bayrak, Cahid Efgan Akgül, Merve Özgenli Çelik, Erkam Evlice, Ayşe Hicret Karakaya öyküleriyle yer alıyor.

Söyleşi bölümümüzün konukları iki değerli öykücü Abdullah Harmancı ile Emin Gürdamur oldu. Abdullah Harmancı ile son eseri “Behçet Bey Neden Gülümsedi?” üzerine Yunus Nadir Eraslan, Emin Gürdamur’un son eseri “Herkesten Sonra Gelen” üzerine ise Hatice Bildirici konuştu.
Öykü Üzerine bölümümüzde Ali Necip Erdoğan “Güzel Sanatların Bir Dalı Olarak Öykü” Tuba Dere “Masal Analarından Günümüze Anlatıcılık Geleneği ve Masallar” Sercan Ceylan “Theatrum Mundi: Edebiyatta Uzakdoğu, Doğu Asya’nın Öyküleri” başlıklı yazılarıyla yer aldılar.

Benim Öyküm’de Öykücü Müzeyyen Çelik kendi dilinden öyküsünü ve öyküye dair yaklaşımlarını dile getirdi.

Yakın Plan’da Hâle Sert M. Fatih Kutlubay ile “Misak’ın Aynaları” üzerine konuştu. Ayrıca yazarımız Hâle Sert “Misak’ın Aynaları, Çevreci Eleştiri ile Okunabilir mi?” başlıklı incelemesiyle eseri değerlendirdi. Yine bu bölümde Selvigül Kandoğmuş Şahin, Ayşe Bağcivan ile “Alim” üzerine konuşurken; Mustafa Uçurum “Gül Ali’min Saçları Pırıl Pırıl Parlıyor” başlıklı yazısıyla eseri değerlendirdi. Bu bölüme M. Fatih Kutlubay “Oltudan Bir İş Görüşmesi” öyküsüyle, Ayşe Bağcivan ise “Köstekli Saat” adlı öyküsüyle katkı sundu.

Yaşadığım Gibi’de Mehmet Aycı, “Geçiyoruz İçinden Zamanın…”ı yazdı.
Başka Dünyaların Öyküleri’nde Özbek sanatçı Said Ahmad’ın “Karagöz Mecnun” adlı öyküsünü Veli Savaş Yelok çevirdi.

Hecöyküde İlkler bölümümüzün iki yeni öykücü konuğu var: Sofya Kurban, Rümeysa Kılıç ve Müge Oskay.

Kitaplık’ta Emin Gürdamur Necip Tosun’nun Edebiyat Atlası, Ali Necip Erdoğan Emin Gürdamur’un Herkesten Sonra Gelen, Banu Altınova Cemal Şakar’ın Edebiyatın Doğası, Rüveyda Durmaz Kılıç Mustafa Everdi’nin Kılçıklı Hikâyeler, Sema Bayar Yaşar Kaplan’ın Dönemeçler, Özlem Güner Ferdi Çetin’in Evimizi Böyle Yaktım, Fatma Aydar Ebru Aykut, Nurçin İleri, ve Fatih Artvinli’nin editörlüğünü yaptığı Tarihçilerden Başka Bir Hikâye, Eda Saklı Köksal Mehtap Altan’ın Kördüğümün Kanatları ve Şeyma Subaşı Naime Erkovan’ın Akvaryum Fırtınası’nı yazdılar.

İyi okumalar diliyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: