Her yeni sayısıyla öykümüzün ve öykücülüğümüzün sesini biraz daha yükselten Hece Öykü, bu ay yayımlanan 87. sayısında okuyucularını yine usta öykücü Rasim Özdenören’in Önyazısı’yla selamlıyor.

Özdenören Önyazısında, hakkında hazırlanan dosya sebebiyle öykücülüğümüzün ayrıksı ve öncü isimlerinden Sevim Burak ile ilk kez dergimizin bu sayısında yayımlanan Yenik adlı öyküsü dolayısıyla Cahit Zarifoğlu ve öyküsü üzerine düşüncelerini aktarıyor.

Fotoğraf Öykü’de, Filistin Haber Ajansı’ndan alınmış bir fotoğraf var: İsrail işgalini telin, direnişe selam olsun diye.

Öykü başlıklı ilk bölüm, Cahit Zarifoğlu’nun 1958’de kaleme aldığı ve bugüne kadar hiçbir yerde yayımlanmamış “Yenik” adlı öyküsüyle açılıyor ve sırasıyla Necati Mert, Hüseyin Karatay, Handan Acar Yıldız, Selvigül Kandoğmuş Şahin, Zeynep Hicret, Müzeyyen Çelik, Emin Gürdamur, Mesut Doğan ve Sema Bayar öyküleriyle devam ediyor.

Bu sayımızın dosya konusu Sevim Burak. Esra Özdemir Demirci’nin editörlüğünde hazırlanan dosyamızda Sevim Burak öykücülüğü alanın uzmanı akademisyen ve yazarlarımız tarafından çeşitli yönleriyle mercek altına alınıp irdeleniyor. Titiz incelemeleri ve özgün değerlendirmeleri ile dosyamıza katkı katkı sağlayan yazarlarımız: Bedia Koçakoğlu, Esra Özdemir Demirci, Gönül Yonar, Müzeyyen Çelik, Hülya Soyşekerci, Mehmet Kahraman, Burak Uzun, Onur Çalı, Aysun Kara ve Ali Necip Erdoğan

Öykü Üzerine bölümümüze Mehmet Doruk Kandemir Nursel Duruel’in Öykülerinde Göç Olgusu, Soner Oğuz Öykü Mektupları ile katkı sağladılar.

Fotoğraf Öykü’nün ikincisinde Selçuk Azmanoğlu’nun bir fotoğrafı yer alıyor.

Söyleşi bölümümüzde Rüveyda Durmaz Kılıç Senem Gezeroğlu ile son eseri
Unuttum Yalnız Üzerine konuştu.

Toplantı’da yazarımız Müzeyyen Çelik’in Omzumda Biri adlı eseri üzerine konuşuldu. Toplantıyı Safiye Gölbaşı yönetti. Yazarlarımız Ali Necip Erdoğan, Hatice Bildirici, Hayriye Ünal, Rüveyda Durmaz, Sema Bayar, Tuba Dere, Yunus Nadir Eraslan farklı bakış açıları ve değerlendirmeleriyle katkı verdiler.

Anıt Öyküler’de Handan Acar Yıldız bu kez aynasını Cengiz Aytmatov’un Yüz Yüze adlı öyküsü üzerine tuttu.

Tuba Dere, bu kez mektubunu Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur romanının kahramanı Mümtaz’a yazdı. Ölümsüz Adam başlıklı bu mektup aynı zamanda Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen “Tanpınar’a Mektup” konulu yarışmada ikincilik ödülü aldı.

Yaşadığım Gibi bölümümüzde Mehmet Aycı Adam’ın Bir Derdi başlıklı yazısıyla yer alıyor.

Başka Dünyaların Öyküleri’nde günümüz genç İran Öykücülerinden Maide Murtazavi’nin Cam Matlaştırıcı adlı öyküsünü Tahereh Mirzayi çevirisiyle okuyacağız.

Öykü bölümümüzün ikincisinde Hatice Bildirici, Mustafa Uçurum, Sercan Ceylan,
Hâle Sert, Gülay Ünsal Bulduk, Betül Ok,Segâh Gümüş, Ayşe Sena Er, Cahid Efgan Akgül ve İbrahim Halil Çelik’in öyküleri var.

Hece Öyküde İlkler’e Şeyma Subaşı Mutlu Ol Portuga öyküsüyle konuk oldu.

Kitaplık bölümümüzde Rüveyda Durmaz Senem Gezeroğlu’nun Unuttum Yalnız, Özlem Güner Eyüp Tosun’un Kör Islık ve Fatma Aydar Horacio Quiroga’nın Aşk, Delilik ve Ölüm adlı eserlerini tanıttılar.

İyi okumalar…

%d blogcu bunu beğendi: