Heceöykü yeni sayısıyla, yine dopdolu içeriğiyle öykümüzün nabzını tutmayı, nitelikli metinleri okuruyla buluşturmayı sürdürüyor.
Bu sayının ön yazısında usta öykücü Rasim Özdenören bu kez eleştiri meselesini, eleştiride keyfilik ve öznellik arasındaki sınırları, eleştiri ve kitap tanıtma yazısı arasındaki farklar üzerinden belirlemeler yaparak irdeliyor.

Fotoğraf Öykü’de Selçuk Azmanoğlu’nun bir fotoğrafı var.

Öykü başlıklı ilk bölüm, geçen sayıda da olduğu gibi yine Cahit Zarifoğlu’nun bugüne kadar hiçbir yerde yayımlanmamış ilk öykü denemelerinden “İki Yürek Bir Yürek” adlı öyküsüyle açılıyor ve sırasıyla Necati Mert, Hasibe Çerko, Handan Acar Yıldız, Abdullah Harmancı, Emin Gürdamur, Safiye Gölbaşı, Yunus Nadir Eraslan ve Sema Bayar öyküleriyle devam ediyor.

Öykü Üzerine bölümünde Bilgin Güngör’ün Cemal Şakar, Alpay Doğan Yıldız’ın Fatma Barbarosoğlu ve Emin Gürdamur’un Yıldız Ramazanoğlu öykülerini çeşitli yönleriyle inceleyen yazıları var.

Bu sayımızın dosya konusu Öyküde İlk Kitaplar. Dosyada yıl içerisinde ilk öykü kitapları yayımlanan dört öykücünün (Elif Genç, Nagihan Şahin, Gülhan Tuba Çelik ve Zeynep Delav) birer öyküsüne (biri hariç), kendileriyle öyküleri üzerine yapılmış birer söyleşiye ve kitaplarıyla ilgili değerlendirme yazılarına yer veriliyor. Dosyaya söyleşi ve değerlendirme yazılarıyla katkı sağlayan yazarlarımız: Hâle Sert, Safiye Gölbaşı, Sema Bayar, Esra Özdemir Demirci ve Mehmet Fırat Pürselim

Toplantı, yazarımız Mehmet Kakraman’ın son öykü kitabı Babamı Öldüren Şeyler üzerine gerçekleştirildi. Ali Necip Erdoğan’ın yönettiği toplantıda yazarlarımız Hatice Bildirici, Emin Gürdamur, Safiye Gölbaşı, Esra Özdemir Demirci, Yunus Nadir Eraslan, Sema Bayar, Rüveyda Durmaz Kılıç, Fatma Aydar farklı bakış açıları ve değerlendirmeleriyle Mehmet Kahraman öyküsünü konuştular.

Mehmet Aycı Yaşadığım Gibi bölümünde Her Şey Yazıya Dâhil mi? başlıklı yazısıyla bu kez bir köpeğin, köpeklerin izini sürüyor.

İkinci Öykü bölümünün konukları Soner Oğuz, Ali Necip Erdoğan, Mesut Doğan, Zeynep Sati Yalçın, Mahfuz Zariç, Sercan Ceylan, Ayşe Ünüvar, H. Neşe Koçak, Erkam Evlice, Cahid Efgan Akgül ve Ahmet Topbaş.

Günlük bölümünde ünlü Filistinli şair Mahmud Derviş’in günlüklerini İbrahim Demirci’nin Türkçesinden, Başka Dünyaların Öyküleri’nde Çağdaş İran Öykücülerinden Celâl Âl-i Ahmed’in El Çocuğu adlı öyküsünü Elif Aydınbaş’ın Türkçesinden okuyacaksınız.

Kitaplık bölümümüzde İbrahim Demirci, Soner Oğuz’un Eksik Bir Seremoni, Atıf Bedir, merhum Kamil Aydoğan’ın Atlık Dağı Türküsü, Yunus Nadir Eraslan, Edebiyat Ortamı Öykü Yıllığı 2018, Şeyma Kitapçı, Dinçer Apaydın’ın Yumuşak Oda, Zeynep Öter, Hasan Boynukara’nın Hibrit Hikâyeler adlı kitaplarını tanıttılar.
İyi okumalar…

%d blogcu bunu beğendi: