Okur Kitaplığı nitelikli eserleri okurla buluşturmaya devam ediyor. Sitemizin kıymetli ağabeyi, Çay Molası nam köşe yazarımız Erdal Noyan 2017 Ekim’inde denemelerini Çay Molası ve Zaman Irmağı adlı iki kitapta topladı. Şiir, deneme, öykü türünün yanında hukuk alanında da kıymetli ve hacimli eserleriyle tanınan yazarımız; şair ve hukukçu kimliğini geride tutarak ama şair duyarlığı ve hukukçu hassasiyetinden ödün vermeksizin deneme üslubunun hakkını veren metinlerle buluşturdu okuru. Sitemizden de metinlerine aşina olduğum yazarın iki eserinde de düşünme eylemini deneme formunda yazıya aktarırken disiplinler arsı düşünceyi, lirik anlatımdaki şiirselliği, gözleme dayalı detaycı anlatımı, tecrübeye dayalı bilgiyi deneme türünün sınırlarını aşmadan tüm incelikleriyle metne yedirdiğini fark ettim.

Çay Molası’nda tam da eserin adına yakışan metinler okudum; demlenmiş metinler… İsimler önüne geldiği varlığı nitelemesi açısından sıfattır aynı zamanda. Arapça’da meşhur bir kaide vardır: Sıfat mevsufuna uygun olmalıdır. Esere seçilen metinleri nitelemesi açısından “Çay Molası” adının çok isabetli olduğunu düşünüyorum. Hiç şüphesiz çayı seven bir toplumuz. Çat kapı gelen misafirimize dahi ikram edecek bir acı çayımız vardır. Aynı zamanda çay, bir özenin, bir usulün adıdır; zira usulüne göre demlenen çay usulüne göre de ikram edilir. Usulden söz etmişken Erdal Noyan’ın hukukçu kimliğine yukarda değinmiştim. Demem o ki usul bilen bir kalem erbabıyla karşı karşıyayız. Abartısız bir ironi, tam da taşı gediğine koyar gibi yerine oturtulmuş kavramlar, sınırı çizilmiş bilgi, ifadeye uygun bir misal, maksadı aşmayan yorum, soruyu aydınlatan bir cevap, bakışı kesmeyen bir perspektif, dikkati dağıtmayan bir anlatıyla ilerliyor metinler. Her şey yerli yerinde ve her şey yaşandığı gibi sahici ve dipdiri… Eser okuru demlenmiş metinlerde dinlenmeye davet ediyor. Tıpkı demli bir çay eşliğinde iki dostun sohbeti gibi keyifli metinler sunuyor.

Zaman Irmağı’da öyle… Yerine göre bir anıyla buluşturuyor bizi, yerine göre bir anla. Yerine göre bir olayı tahlil ediyor, yerine göre bir durumu anlatıyor insanca. Yazar insana değen, hayatın tam ortasından geçen bir ırmağın kenarına götürüyor okurunu. Zaten deneme insansız olmaz ki. İnsana dokunmadan insan anlatılamaz ki.

Sevgili Erdal Noyan’a enfes kaleminden ötürü, Okur Kitaplığı’na da bu iki güzel eseri okurla buluşturduğundan ötürü şükranla…

%d blogcu bunu beğendi: