Geçen yıl benzer bir yazı yazmıştım. Çevremden gelen sesler beni mutlu edince bu yıl da böylesi bir yazıya giriştim. Okuma notlarım şeklinde özetlenebilecek bu yazı, yıl içinde yayımlanmış öykü kitaplarını odağına alıyor. Başka türde eserlere de değindiğim oluyor.

Bu yılın başlarında çok değerli gördüğüm bir öykü antolojisi yayımlandı. İz Yayıncılıktan çıkan 28 isimli antoloji, Abdullah Harmancı ve Mehmet Kahraman editörlüğünde hazırlandı. 28 Şubat’a 28 öykü. Çocukluk arkadaşım Abdullah’ı andığım bir öykümle ben de bu antolojide İz adlı öykümle yer aldım, büyük bir kıvanç!

Ömer Lekesiz ’in dev eseri “Yeni Türk Edebiyatında Öykü Seti” Şule Yayınları tarafından yeniden basıldı.

Eksik Parça Yayınları, Zeyyat Selimoğlu’nun öykü kitaplarını yayımlıyor. Büyük emek.

Reha Mağden’in öykülerini Edebi Şeyler dizisinden okudum. Edebi Şeyler dizisi ve Raskolun Baltası. Bu iki diziye dikkat edilmeli. Ozan Çınar’ın Yeterince Dinledik ve Fatma Nur Kaptanoğlu Kaplumbağaların Ölümü kitaplarını imleyelim.

Metin Eloğlu’nun İstanbullu isimli öykü kitabının yeni baskısı yapıldı. Çok iyi oldu.

Tuhaf Etki dizisi, Koç Üniversitesi yayınlarından çıkmaya başladı. Üniversite yayınları arasında dikkati çekmelerinin yanı sıra örnek de olurlar umarım. Elbette Cem Akaş’ı izlemek lazım. Eserleri malumunuz. Kaçırmamalı. Bir de hatırladığım, Mezbahanın Mimarisi isimli bir eser okumuştum, Julio Baquero Cruz’un. Cem Akaş’ın emekleri bunlar. Ne desek az.

Önemli bir haber daha! Spencer Holst, Dedalus’dan çıktı. Kedilerin Dili ve Büyücünün Kızı eserlerini zevkle okudum. Dedalus’u kitap kapakları, kitap içi yazıları, çok farklı dillerden çevirileriyle dünyamızı zenginleştiren bu yayınevini de kaçırmayın. Ayrıca Baran Güzel’in hazırladığı Parçalar isimli kitap yılın kitaplarından biriydi. Enfes bir okuma şöleni. Parçalar’da Dedalus’tan.

Murathan Mungan edebiyat seçkilerine devam etti. Bu seçkiler ufuk açıcı oluyor. “Edebiyat Seferleri İçin Vapur Tarifeleri, Tren Geçti ” isimli öykü seçkilerini çok sevdim.

Pelin Buzluk’un öykü kitapları İletişim Yayınları’nca yeniden basıldı. Ulaşılmayan kitaplar vardı.

Dino Buzzatı- Yedi Ulak yayımlandı. Tatar Çölü’nü bu yılın başlarında okumuştum. Ardından karar verdim, ne yazsa okurum, öyküleri yanıltmadı.

Mevsim Yenice’nin kitabı Tekme Tokatlı Şehir Rehberi yılın çok konuşulan, kıymetli ilk kitaplarından biriydi. Ömer Arslan’ın Avuntular isimli eserine de dikkat.

***

Bu yıl, rutin bozulmadı, usta öykücülerin yeni kitaplarını okuma şansımız oldu.

Behçet Çelik –Yolun Gölgesi, Murat Yalçın- Pera Mera, Yıldız Ramazanoğlu-Adem’in Cevap Vermesi, Cihan Aktaş-Fotoğrafta Ayrı Duran, Nazlı Karabıyıkoğlu-Gök Derinin Altında, Hasan Ali Toptaş – Gecenin Gecesi, Necip Tosun- Emanet Hikâyeler, Cemil Kavukçu –Yüzünüz Kuşlar Yüzünüz, Müge İplikçi- Çok Özel İsimler Sözlüğü, Nilgün Bıyıklı- Deliler ve Flamingolar, Mustafa Çiftçi –Ah Mercimeğim, Kemal Varol-Sahiden Hikâye, Kadire Bozkurt- Bir Kalbin Boyutları, Naime Erkovan- Olay Berlin’de Geçiyor

***

Abdullah Ataşçı – “Kimse Bilmesin” isimli toplu öyküleri yılın edebiyat olaylarından biriydi. Everest yayınlarına bir alkış. Enfes öyküler okuduk.

Murat Gülsoy editörlüğünde hazırlanan “Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor” ilginç bir okuma deneyimi oldu, kaçırmayın derim.

Fahri Celal Göktulga’nın bütün öyküleri Kedinin Kerametleri YKY tarafından basıldı. İtiraf etmeliyim, bu ismi bilmiyordum, üzüldüm. Böylesi bir kitapla karşılaşınca öykü yolunda daha çok emek vermem gerektiğini düşündüm.

Ayhan Bozfırat’ın öykülerinin baskısı halen yok.

Engin Türkgeldi ismine değinmek istiyorum. Can Yayınları’ndan çıkan “Orada Bir Yerde” isimli öykü kitabı yılın en iyilerindendi. Başarılı, dikkat çekici ifadelerini kullanmamaya özen gösteriyorum çünkü bu eser için bu nitelemeler az kalır. Muhakkak okuyun.

Kamil Yeşil’in bu yıl hem romanını okuma şansım oldu, hem de Öykü Dersleri isimli eserini. Değerli bir başucu kitabı.

Bu yıl söyleşi kitaplarında da güzel eserler okudum. Roland Barthes, Ercan Kesal, Onur Ünlü, Borges isimlerinin söyleşi kitaplarını altını çize çize okudum.

Kapakları benzer iyi güzel kitap okudum. Biri öykü biri roman: Hep Kitap’tan Levent Tülek- Pitbull, Dedalus’tan Canan Akyüz- Elemge.

***

Gece Kitaplığı Çin Edebiyatından Seçme Öyküler yayımladı. Kore Öyküleri, Yitik Ülke Yayınları tarafından yayımlandı. Öykü çeperimizi genişleten bu eserlerin çoğalmasını diliyorum.

Dorthe Nors isimli bir öykücü keşfettim, Karate Vuruşu, YKY’den çıktı.

Davıd Constantıne ismini biliyordum. Bu yıl Notos’dan yeni öykülerini okudum. Midland Oteli’nde Çay, yılın en iyilerindendi.

George Saunders’ın eserleri Delidolu Yayınları tarafından basılıyor. Bu yıl da ilginç bir öykü kitabını okudum ama itiraf edeyim çok da beğenmedim.

Yüz Kitap birbirinden değerli öykü kitapları yayımladı, bu yılın da en özel alkışı onlara.

Çeviri öykülerden beğendiğim(bazısının baskısı yoktu bu yıl yeniden basıldı) kitapları da analım:
– Wolfgang Borchert -Ama Fareler Uyurlar Geceleri
-Edmund Whıte-Ada Öyküleri
– Friedrich Dürrenmatt – Yunanlı Bir Kız Aranıyor
-Celal-i Ahmed- Yitip Giden Hayat
– Ruben Dori – Düşsel Öyküler

***

Elbette değinmelerim yetersiz. Geniş ölçekte ele alınabilir. Yayım dünyasının ölçeği düşünüldüğünde öyle çok eser var ki, yazmadığım, atladığım belki okumadığım. Ama çoğuna ulaşmaya, okumaya gayret ettiğimi bilmenizi isterim. Eksiklerim affola…
Yılın bence en iyilerini aralarında bir sıralama olmadığını belirterek bitirelim.

2017 Yılının En İyi Öykü Kitapları

Hasan Harmancı – Uyanmak Üzere Olan Bir Adam- Büyüyen Ay Yayınları
Engin Türkgeldi- Orada Bir Yerde-Can Yayınları
Emin Gürdamur- Atları Uçuruma Sürmek – Hece Yayınları
Levent Tülek –Pitbull- Hep Kitap
Elif Türkölmez- Anne Kız, Harikasın – Çınar Yayınları
Isahag Uygar Eskiciyan- Konteyner Zaafı – Sel Yayıncılık
Semrin Şahin- Gece, Kediler Ve Sessizlik – Alakarga Yayınları

2017 Yılının En İyi Çeviri Öykü Kitapları

Celal Al-i Ahmed – Okul Müdürü—Büyüyen Ay Yayınları
David Constantine – Midland Oteli’nde Çay- Notos Kitap Yayınevi
Mariana Enriquez – Yangında Kaybettiklerimiz- Domingo Yayınevi
Justin Ker – Yağmur Damlaları Arasındaki Mesafe- Alakarga Sanat Yayınları
Jose Miguel Tomasena – Kim Hemingway’in Evindeki Tozu Hatırlıyor?- Verita Yay.
Tim Winton – Dönüş- Yüz Kitap
Miranda July – Hiç Kimse Buraya Senin Kadar Ait Değil- Everest Yayınları

%d blogcu bunu beğendi: