1 Mart Bosna-Hersek Bağımsızlık gününde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi Salonu’nda saat 10.30 itibari ile gerçekleşti.

Programa yaklaşık 2500 davetlimiz katıldı.

Davetli profilini; 81 ilden, şairler, yazarlar, edebiyat ve kültür adamları, muhtelif Üniversitelerimizden akademisyenler, kültür ve sanatla ilgili STK temsilcileri, bilim adamları, ilgili Belediye Başkanları, bu alanla ilgilenen bürokratlar, öğrenciler ve öğrenci temsilcileri, Bursa ve Adapazarı illerimizden Boşnak asıllı yurttaşlarımız ve Dernek temsilcileri ile Bosna-Hersek Başkonsolosu oluşturdu. 1 Mart programında Bosna-Hersek Resim Sergisinin de yer aldığı etkinliğin ilk bölümünde belgeselin 26 dakikalık özet bölümü gösterildi. Programın ikinci bölümünde belgeselin 2. Ve 3. Bölümlerinin gösterimi ile kokteyl ikramları eş zamanlı olarak sunuldu. Program davetlilerine Hece Dergisi Bilgemiz Aliya İzzetbegoviç Özel sayısı ile Bilgemiz Aliya İzzetbegoviç belgesel filminin 3 bölümlük DVD’si hediye olarak verildi.
Programa konuşmacı olarak Keçiören Belediyesi Başkanı Mustafa Ak
İle Sakarya Bosna-Hersekliler Kültür ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Süleyman Gündüz katıldılar. Sunuculuğunu TRT Radyo Tiyatroları Müdürü Ayfer Durak’ın üstlendiği program yaklaşık olarak 2 saat sürdü.

Resepsiyona doğrudan iştirak etmemiş olan bazı Bakanlarımızın tebrik telgraflarının okunduğu program, Aliya İzzetbegoviç’in kültür ve siyasi hayatına tanıklık etmek isteyen katılımcılara, bir ufuk ve vizyon belirlemesi temelinden hareketle; İzzebegoviç’in tüm hayatına yayılan mücadelesi ile hayata medeniyet perspektifinden bakan bilge kişili aktarıldı.

Bu sene Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre Salonunda icra ettiğimiz Bosna-Hersek Bağımsızlık Günü kutlama programımıza iştirak eden misafirlerimize kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Ömer ERDOĞAN (Proje Koordinatörü)

%d blogcu bunu beğendi: