Yağız’ın yolculuk yaparken en büyük eğlencesi müzik dinlemek. Hoparlörü son ses açıyoruz. Minik elleriyle alkış tutuyor. Bizden de eşlik etmemizi bekliyor. Teyzesi ve ben itaat ediyoruz hemen.

İyi bir pop dinleyicisiyimdir ben de. Müziğe kulak veriyorum. Kulak vermekle kalmayıp parmaklarımla direksiyonda ritim tutuyorum. Şiir yazıyoruz ya. Klasik müzik dinliyorum zannediyor bazı eşhas. Tamam dinliyoruz ama Vivaldi de bir yere kadar azizim. İndir bindir aynı melodiler. İnsan farklı tınılar duymak istiyor. Bu arada favorim Vivaldi değil Brahms’dır.

Cd’de çalan şarkıyı gözden kulaktan kaçırmışım. Yaz başında çıkmış. Söyleyen Ebru Polat. Sesi berbat. Teknolojik cihazlarla ancak bu kadar düzeltilebilmiş. Sonradan araştırdım. Hukuk mezunuymuş aslen. İki yıl avukatlık yapmış. Keşke avukatlığa devam etseymiş diyebilirsiniz. Komiklik yapmayın hemen. Bence popçu olarak devam edebilir. Adil olan böylesi.

Şarkının girizgahı şöyle “hiç öpmeyeyim canım, yılan sevmiyorum.” Bence bu daha komik ve güzel. Son yılların şarkılarını dinlenilebilir kılan tek şey ironik sözleri ve düzenlemeleri. Ecnebi tabiriyle aranje. Ah o doksanlar muhabbetine girmeyeceğim. Ondan da gına geldi artık.

Şarkının nakarat kısmına gelince afalladım. Bitince bir daha dinledim. Bir daha. Bir daha. Şöyle diyor:

“Zirvesine göz diktiğin dağlara bak
Takılıp düştüğün taşlara bak”

Evet evet yanlış duymadınız.
Ne diyordu Cahit Zarifoğlu “Ve Tek Kare Bir Film” şiirinin sonunda :

 

 

“Zirvesine göz koyduğum dağlara bak
Koşup takıldığım çitlere bak”

Şarkı internet mecrasında “çalıntı mı?” diye çokça tartışılmış. Ben daha fazla didiklemek istemiyorum işin bu tarafını. Belki de Ebru Polat iyi bir Zarifoğlu okuyucusudur. Esinlenmiştir. Kendi zaaflarınızı insanlara yakıştırma huyunuzdan vazgeçin bayım ve elinizdeki önyargıyı sakince yere bırakın. Şairler yapınca “metinlerarasılık”, şarkıcılar yapınca “çalıntı”. Bu uyanıklığa cidden hayran kaldım.

 

Enis Batur ne demişti Zarifoğlu için: “Bir gün keşfedilecek bir ada. “
Biz ne demiştik: “O ada keşfedildi Enis Bey, şimdi yağmalanıyor!”

 

*Merak edenler için şarkının linki: Ebru Polat – Hava Çok Sıcak

 

%d blogcu bunu beğendi: