Ey insanlar! Bu gece, az önce, ben mesaja mazhar oldum. Hayatımda ilk kez oluyor bu. Ne olduğunu sormayın bana. Zira, beklediğiniz gibi ne mânâ içerdiğini söyleyemeyeceğim size. Hem; siz sigara içerken içinde ne olduğunu tümüyle bilebilir misiniz? Dumana mazhar olursunuz, o kadar.

Bu mesaj içime yerleştirilirken başka şeyler düşünmeyecek denli saf olduğumu düşünmeyin sakın. Mesajın nedeniyle sigara içmek istemediğimi de. Hem gündelik meselelerimi düşündüm, hem onları çözdüm, hem sigara içmek istedim, hatta, hem de, içimden birtakım kötü hislerin geçmesini engelle(ye)medim. Ama bütün bunların olmaklığıyla birlikte ben mesaja mazhar oluyordum.

Ey insanlar! Sanmayın ki bu gece, bu an, mesaja duyduğum bilinçsiz ihtiyaç had safhaya ulaşmıştı da, mesaj geldi, buldu beni. Hayır, ben zaman zaman, hatta bazen bütün bilincimle ve buluncumla bunu arzulamıştım. Şimdi durup da ihtiyaç duymakla arzulamak arasındaki muhtemel farkı, hakikaten biliyor olsanız bile, söylemeye çalışmayın bana. Bununla vakit kaybetmiş olmaktan başka bir şey elde etmiş olmazsınız.

Ey insanlar! Bu mazhariyetim, benim kendi gözümdeki değerimi ne alçaltır, ne artırır. Zira ben, bu mazhariyetle birlikte nerede durduğumu sadece yeniden görmüş oldum. Eğer ki, bu mazhariyet değerime her hangi bir yolla değerime fazladan bir değer katmış olsun, bilin ki bu değer, sizin o veya bu şekilde, bilerek veya bilmeyerek, sahip olduğunuz değer karşısında ne eksiktir, ne fazla. Sizi bana veyahut beni size üstün kılacak şey değer değildir.

Ey insanlar! Size bunları yazdığım kâğıdı bana veren kişi benimle hamama girerken anadan doğma soyunur, başkalarının kadınlarına kötü gözle bakabilir ya da her cinsten muzırlığı yüzü kızarmadan işleyebilirdi. Benim, size mazhariyetimi anlatırken onun kâğıdını kullanmış olmam, o mazhariyet nedeniyle bu kâğıdı temizlemez. Kâğıt zaten temizdi; ya da, kâğıt hakkındaki hüküm mesajın içinde mündemiçtir, tâ ki gereksin.

Ey insanlar! Eğer bu akşamdan, bu ândan sonra hayatımda mazhariyetimden doğacak (köklü) değişiklikler olacağı zannındaysanız, size, büyük bir yanılgı içerisindesiniz, derim. Ayrıyeten, değişiklik(leri mesajdan) beklememenizi tavsiye ederim.

%d blogcu bunu beğendi: