Heceöykü, 1 Şubat 2019 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alan 91’inci sayısında okuyucularına yine dopdolu bir içerik sunuyor.

Rasim Özdenören, okuyucusuna hep yeni bir ufuk, yeni bir bakış açısı sunan önyazılarıyla zihnimizi devindirmeye ve düşünce evrenimizi genişletmeye devam ediyor. Bu sayımızdaki yazısının başlığı “Ahlak Üzerine Kim Konuşamaz?”

Fotoğraf Öykü’de Selçuk Azmanoğlu’nun bir fotoğrafı var.

Öykü bölümümüzde Necati Mert, İsmail Kıllıoğlu, Mihriban İnan Karatepe, Mehmet Kahraman, Ayşegül Genç, İsmail Sert, Safiye Gölbaşı, Mehmet Aycı, Yunus Nadir Eraslan, Ayşe Bağcivan, Ayşe Şener, Selçuk Azmanoğlu, Zeynep Sati Yalçın, Soner Oğuz, İbrahim Halil Çelik, Engin Elman birbirinden güzel öyküleriyle yer aldılar.

Ayın Söyleşisi bölümümüzün konuğu; öyküleri, romanları ve diğer yazdıklarıyla edebiyatımızın seçkin isimleri arasında yer alan Ayfer Tunç. Öykü ve edebiyat üzerine özgün değerlendirmeler içeren ve ilgiyle okuyacağınızı düşündüğümüz bu söyleşiyi yazarlarımızdan Hatice Bildirici ve Emin Gürdamur gerçekleştirdiler.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da geleneği sürdürdük ve okurlarımıza geçen yılın öykü birikiminin değerlendirildiği zengin bir 2018’de Öykü dosyası hazırladık.

Ali Karaçalı’nın sunuşuyla açılan dosyamızın ilk yazısı Abdullah Harmancı’ya ait. Harmancı bu yazısında, genel bir bakışla günümüz öyküsünü başat eğilimleri, çeşitliliği ve yönelimleriyle anlamaya, değerlendirmeye tabi tutuyor ve önemli tespitlerde bulunuyor.

Yıl içinde yayımlanan öykü kuramına ilişkin kitapları Ayşe Demir, öykü dergilerinin –Heceöykü, Post Öykü, Öykü Gazetesi, Notos, Öykülem– yıl içinde yayımlanan bütün sayılarındaki ürünleri yazarlarımız Emin Gürdamur, Yunus Nadir Eraslan, Sema Bayar, Hatice Bildirici ve Ali Necip Erdoğan, öykü ödüllerini ise Tuba Dere yazdılar.

Dosyamızda bir de Öyküde İlk Kitap Yazarlarıyla Mini Söyleşi bölümümüz var. Yıl içinde İlk kitaplarını yayımlayan ve birçoğuyla dergimizde söyleşi yaptığımız 14 öykücümüz sorularımızı yanıtladı. İlk öykü, ilk kitap, ilk etkilenmelerle ilgili heyecanların yansıdığı bu mini söyleşileri inanıyoruz ki siz de severek okuyacaksınız.

Başka Dünyaların Öyküleri’nde iki çeviri öykümüz var. Filistinli yazar Gassân Kenefânî’nin öyküsünü Arapça aslından Ersin Çilek, İranlı öykücü Behram-i Sadıkî’nin öyküsünü ise Farsçadan Emine Zeytunlu çevirdiler.

Öykü Üzerine’de Sercan Ceylan Wolfgang Borchert öykülerini, Anıt Öyküler’de Handan Acar Yıldız Ambrose Bierce”in “Celladın Kızı” öyküsünü, Filmöykü’de Hatice Bildirici Füruzan’ın Benim Sinemalarım öyküsü ve filmini kendilerine has özgün yaklaşımlarıyla incelediler.

İlk Kitap Söyleşisi’nin bu sayıdaki konuğu Bekir Şakir Konyalı. Konyalı ile ilk öykü kitabı Boş Pencere üzerine söyleşiyi Mustafa Karaosmanoğlu gerçekleştirdi. Mustafa Kurt, “Boş Pencere’de Kıvranıp Duran Hikayeler” başlığıyla yazarımızın öykülerini değerlendirdi. Ayrıca “Balkon Muhabbeti” başlıklı bir de öyküsü var.

Yaşadığım Gibi’de Mehmet Aycı, “Beş Köpekli Kadın”ı yazdı.

Dergimiz yazarları bu sayının Toplantı’sında Yunus Nadir Eraslan’ın Çırak kitabını merkeze alarak uzun uzun konuştular.

Çoğu zaman yoğunluk sebebiyle yer veremediğimiz Hecöyküde İlkler bölümümüzün iki yeni öykücü konuğu var: Arda Kıpçak ve Ömer Küçükmehmetoğlu.

Kitaplık’ta İshak Yetiş, Celal Soydan’ın Urducadan çevirdiği Göç Öyküleri’ni, Rüveyda Durmaz Kılıç Yunus Develi’nin İkinci Perde’sini, Yunus Nadir Eraslan, Sadık Yalsızuçanlar’ın Deli Tomarı ile Ayşe Yazıcı Yavuz’un Öldüğüm İçin Özür Dilerim, Fatma Aydar, Cihan Aktaş’ın Unutulmayan kitaplarını yazdılar.

İyi okumalar diliyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: