“dergibi.com” edebiyat, kültür, sanat sitesi 2007’den buyana yayın hayatına uzunca bir süre ara verdi. 1999’dan 2007’ye kadar kurucusu Melih Bayram Dede ve geniş yazar kadrosunun sürekli ve samimi destekleriyle yayın hayatını sürdürdü. 2001 yılında TYB tarafından verilen “Yılın Elektronik Dergisi Ödülü” nü almaya hak kazandı.  O yıllarda ülkemizde internet kişisel kullanıcılar açısından hem çok pahalı hem de çok yavaştı. 56k modemlerle internete bağlandığımız günlerdi. Ben bilgisayar kullanmaya başladığımda “dergibi” üç yaşındaydı. Arama motorundan “edebiyat”, “şiir”, “hikâye” sözcükleri aratarak siteye tesadüf etmiş ve sık kullananlara eklemiştim. Sonraları Ali Ömer Akbulut’la yolumuz kesişti. Onun teşvikiyle sitede birkaç yazım yayımlanmıştı.

Yayında kaldığı sürece edebiyata, kültüre ve sanata dair nitelikli ürünlere sayfalarını açan “dergibi” geniş bir arşiv biriktirmiş. Melih Bayram Dede siteyi bendenize teslim ettiğinde o kıymetli arşivi de gönderdi. Belli ki çok titiz çalışılmış; yazı emanet bilinmiş ve titizlikle saklanmıştı. İlk düşüncem bu arşivi ana sayfada değil de bir yan alanda tutarak okuru oraya yönlendirmekti. Sonradan bu düşüncenin sekiz yıllık bir emeği gölgede bırakacağını düşündüm. Sevgili Hüseyin Cahid Doğan’ın,  Cahit Efgan Akgül’ün ve Ali Ömer Akbulut’un desteğiyle siteyi kurup arşivi taşımaya başladık. Şimdiye değin üç yüzün üzerinde yazı taşındı, daha altı yüz yazı bizi bekliyor.

Sitede yayınlayacağım ürünlerin sosyal medyada tanıtımını yaparken değerli şair, yazar Hüseyin Akın Bey bu heyecanıma ilk karşılık verenlerdendi. Kendilerinin “dergibi”nin kuruluşunda da büyük emeği vardır. Daha ilk günkü gibi taze heyecanla “dergibi”nin deneme ve şiir editörlüğünü üstlendi. Tecrübe ve birikimini esirgemedi; onunla her telefon konuşmamızın sonunda kendimi daha güçlü hissettim. Sonra değerli şair, yazar Mehmet Aycı da öyle. Sohbetini, ikramını esirgemediği gibi yazısını da esirgemedi. Kendisi zaten “dergibi” ye omuz verenlerdendir. Beni değerli yazar Erdal Noyan Bey’le tanıştırdı. Niyet hayır olunca akıbet de hayır oluyor. Kıymetli ağabeyim, değerli şair Erdal Çakır tam bir ağabeydir gerçekten. Zamanını, emeğini, tecrübesini, birikimini, heyecanını sürekli paylaştı benimle. Bu süreçte tam bir ağabeylik yaptı bana. Ayrıca kıymetli dost, değerli şair İsmail Karakurt Bey günlükleriyle, genç kuşağın sıkı yazarlarından Mücahit Gündoğdu kardeşim sinema yazılarıyla sitemize sürekli katkı sağlayacaklar. Değerli yazar Mustafa Everdi Bey bir öykü bir de inceleme yazısıyla destek oldu; bundan sonra da ürünlerini yayınlamak ve kendilerini aramızda görmekten mutluluk duyarım.

Hiç şüphesiz edebiyat dendiğinde basılı yayın akla gelir. Bir okur olarak bir eseri sayfadan okumanın ne denli haz verdiğini bilenlerdenim. İnternet kavramının üzerine yüklenen olumsuzluklar bu geleneği elektronik ortamda sürdürme fikrinden bizi uzaklaştırıyor olsa da ekran dediğimiz o soğuk yüzeyi ısıtacak, irfanıyla anlamlı kılacak, edebiyle fontları hizaya dizecek bir gayretin gerekliliğine de inananlardanım. Şimdilerde bu minvalde hayli yol almış birçok platformu gördükçe edebiyat adına umudum artıyor.

Gayemiz tanış olmak, dostluğu, güzelliği diri tutmak,  selamı aramızda yaymak olacak. Vesselam.