Yaşamı aceleye getirmemeli. Sırtında angarya gibi de taşımamalı. Sindire sindire yaşamak için, olayları çiğnemeden yutmamalı. Küçük lokmaları daha fazla çiğnemeli. Ve uzak durmalı çok büyük lokmalardan, hazım zorluğu çekmemek için. Bazen kendi vücudu bile muhalefet eder insana. En kötü muhalefet beyin ve sinirlerden gelendir. Düşünce özgür, bir o kadar tutsaktır. Kafatası zor zamanlarda ona son derece zayıf ışık alan karanlık bir hücre gibi gelir. Dışarı çıkmaya çalışırken tel örgülerde kanar. Çıkmazlar oluşur böyle zamanlarda. İki soğuk duvar örülür sağ ve sol yanına. Üzerlerinde kocaman saatler vardır. İki duvar arasında bir o yana bir bu yana koşar durursun.

Yaşamak için koşmak gerekir. Durduğun anda soğuktan donarsın. Duvarların üzerindeki büyük saatler durmadan ilerler. Gürültüleri kulaklarını uğuldatır, başını şişirir. Paniğe kapılır, yetişmek ister yetişemezsin. Zaman kadar yüksektirler. Panik… Karanlık… Yine panik. O da ne? Karanlıkta eline bir cisim dokunur. El yordamıyla ne olduğunu anlamaya çalışırsın. Bir balyoz. Var gücünle asılırsın sapına. Şimdi vur duvara! Yık duvarları! Ama dur! Zihnin ördüğü duvarlar elle yıkılır mı ki? Balyozu bırak, yıkmayı zihninle dene. Başının ağrısı artsa da aldırma. Evet oluyor işte. O-lu-yor…

Rüyalarında yüksek bir yerden düşerken ya da bir yangından kaçtığın sırada ruhunun bedenine aniden girmesiyle uyanıp yatağın sıcaklığını her zamankinden daha fazla hissedersin ya… İşte öyle huzurlu hissedersin kendini. Yıkılmıştır duvar ve üzerindeki saat paramparça olmuştur. Biran önce oradan uzaklaşmak için ardına bakmadan koşarsın biraz ilerideki duvarın varlığından habersiz.
…………………………….
Kalabalık kentlerin ortasında geçiciden kalıcıya doğru yol almak için, herkesin sahip olduğu (en fazla âmâlar için geçerli) ama pek az kimsenin farketiği, dışı küçük içi büyük inler vardır. Her karanlık, varlığa dair ışık geçirdiği halde bunlar içine ışığın zerresini geçirmez. Hira kadar karanlık kabir kadar kapalırdırlar. Tefekkür içindirler. Yumulmuş bir çift gözden bahsediyorum. Yumulmuş bir çift göz, sığınılmış en karanlık indir. Kapat gözlerini ve sığın.

%d blogcu bunu beğendi: