‘Şiirimizde Aşk’ın manifestosu

Birkaç ay önce, genç şairlerimizden Erdal Sarıçam’ın hazırladığı “Şiirimizde Aşk” adlı antoloji okurların beğenisine sunuldu. Erdal Sarıçam ile Gebze Hilal Yayınları şiir serisi arasında yayınlanan kitabı hakkında konuştuk.

Kitabınız hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle kitabım bir antoloji, yani güldeste. İçerisinde 52 değerli şairimizin “aşk” konulu şiirleri var. Genelde yakın dönem şairlerimizi almaya gayret ettim. Şiir seçimi noktasında belli bir ölçü gözetmedim ve kendimi şartlandırmadım. Beğendiğim, hoşuma giden şiirleri topladım ve okuyucuya “ben bu şiirleri çok seviyorum, siz ne dersiniz?” babından sundum. Takdir okuyucunun tabi. Bu kitabım bir serinin ilk antolojisi olarak yayınlandı. Toplam 5 antolojilik bir seri hazırlamayı düşünüyorum. Şu sıralar serinin 2. kitabı olan “Şiirimizde Hiciv” isimli antolojinin hazırlığı ile meşgulüm. Sanırım çok yakında çıkacak.

Piyasada çok sayıda Aşk Şiirleri antolojisi var. Sizin hazırladığınızın diğerlerinden farkı nedir?

Muhteviyatı. Efendim, o sözünü ettiğiniz antolojilere bakın hep aynı isimleri bulacaksınız. Benim hazırladığım antolojide yeni ve çok değişik isimlere de rastlamanız mümkün. Mesela Nur Ersoy’u, Cevat Akkanat’ı, Melih Erzen’i, Yasin Hatiboğlu’nu her antolojide göremezsiniz. Bence en ciddi fark budur. Bu da yeter sanıyorum.

Kitabınız edebiyat dünyasında nasıl karşılandı?

Benim için ilk aşamada önemli olan okuyucunun nasıl bulduğudur. Kitabım hakkında çok çeşitli yazılar yayınlandı ve tanıtıldı. Başta Yeni Şafak, Akit, Türkiye, Türk Edebiyatı, Selam gibi gazete ve dergiler bu konuda beni yalnız bırakmadılar ve kitabıma gerekli sıcaklığı ve yakınlığı gösterdiler. Bu bana onur verdi. Yani kitabıma gösterilen ilgi ve yakınlık beni son derece mutlu etti diyebilirim özetle.

Kitabınızın künyesinde Nurettin Durman’ı ve Mustafa Özçelik’i de görüyoruz?

Evet. Bu kitabımın ve diğerlerinin yayın danışmanları bunlar. Henüz kendimi bir “talebe” olarak gördüğüm için çalışmalarımda bir takım “usta”ların da yardımlarına ihtiyacım var aslında. Sevgili Nurettin Durman’ın yayıncı kimliğinden sevgili Mustafa Özçelik’in de akademik kimliğinden yararlandığımı itiraf edebilirim. Bu antoloji de en büyük desteği ve ilgili onlarda gördüm açıkçası.

Kitabınızda değişik bir isim de göze çarpıyor. Daha önce hiçbir dergi ve kitap ta görmediğimiz bir isim bu. Yasin Hatiboğlu..

Evet. Çorum Milletvekilimiz sayın Yasin Hatiboğlu’nun da birkaç rubaisini koydum antolojimde. Amacım diğer antolojilerden farklı bir antoloji olmasıydı o kadar. Ayrıca sayın Yasin Hatiboğlu gerçekten çok profesyonel bir şair. Antolojimin 2. Kitabı olacak olan “Şiirimizde Hiciv”de de bir hicviyesi yer alacak sayın Hatiboğlu’nun..

Neden antoloji? Antolojiden ziyade kendi şiirlerinizden oluşan bir kitap çıkarmayı düşünmüyor musunuz?

Bunu her zaman söylerim; kitap çıkarmak çok ciddi ve riskli bir iştir. Düşünsenize bir kitap çıkartıyorsunuz ve sürekli o kitabınızla anılıyorsunuz. Kitabınızın kalitesine ve ağırlığına göre muamele görüyorsunuz. Bu beni korkutuyor, bu konuda cesur değilim. Cesur olduğunun iddia edip kitap yayınlayanlara bir bakın. Acaba kaç tanesinin kitaplarının Türkiye çapında bir okur kitlesi var. Kaç tanesi Türkiye çapında tanınıyor. Günümüzde, bir şairi sadece dost ve arkadaşları tanıyor ve kitaplarını da sadece dost ve arkadaşlarına bayram şekeri dağıtır gibi dağıtarak tüketiyor insanlar. Belli bir okur kitlesi yok. Ben bu duruma düşmek istemiyorum ve biraz daha “pişmeyi” bekliyorum, kendi şiirlerimden oluşan bir kitabı çıkarmak için.

Edebiyat camiasında kendinize örnek aldığınız edebiyatçılar var mı?

Tabi, üzerimde çok büyük emeği olan, banim şiir yolunda önemli mesafeler katetmemi sağlayan dostların başında Nurettin Durman gelir. Sevgili Nurettin Durman’a çok şey borçluyum. Bunun yanında Müştehir Karakaya ve Mürsel Sönmez gibi dostların yaptıkları güzelliklerini de inkar edemem.

Şu an hazırlığı ile meşgul olduğunuz “Şiirimizde Hiciv” adlı antoloji hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Tabi. Bu antoloji içersisnde divan şairlerinden Nef’i, Fuzuli, Nedim, Naili ve Şeyhi gibi şairler ile, yakın dönem şairlerimizden Eşref, Neyzen Tevfik, Necip Fazıl, Abdurrahim Karakoç, Hüseyin Nihal Atsız, Şemsi Belli, Ümit Yaşar, Yaşar Oğuzcan, Nurettin Durman ve Yasin Hatiboğlu gibi şairlerimiz yer alacak ve yine Hilal yayınları arasında çıkacak.. Şu an listemizde 50 civarında isim var. Bu antolojinin birincisinden farkı, şairler hakkında biyografik bilginin de bulunması ve her şairin birkaç çalışmasının yer alaması olacak inşallah.

%d blogcu bunu beğendi: