Mustafaçiçeği, 24 Mayıs 2017 Çarşamba, Şile

– Hüseyin Cahid Doğan için…

Çiçeğin adı Mustafa. Hiç duymamıştım. Sevdamızın, Efendimizin adını biliyordum yüreğimizi kıpır kıpır eden, arkadaşlarımın adını biliyordum, tanıdıklarımın ya da tanımadıklarımın adını biliyordum ama bu çiçeğin adını bilmiyordum: Mustafaçiçeği. Ta ki bugün sevgili şair, aziz dost Hüseyin Doğan’nın Facebook’ta çiçeğin fotoğrafını ve şu “ İzmit’te görülen bitkiler 568: Ranunculus arvensis (Corn buttercup; Mustafaçiçeği). Kentorman; 354 m.; tek yıllık; ormanlık.” bilgilerini paylaşana kadar.

Allah’ım, bu nasıl bir çiçek? İnsana renginin her tonunu ezberletir. Ben varım, der.

Kiziroğlu Mustafa Bey, neyse de, gül çeşidi var mı, bilmiyorum. Bildiğim buğday çeşitlerinden birinin adı Sarı Mustafa. Ben öğrenciler, ben buğdaylar yetiştirdim. Hem çiçek hem buğday hem de Mustafa! Adı tam bir şiir. Mustafa diye bildiğim iki şiir var, başka var mıydı? Mustafa şiirinin ikisini de iyi biliyordum. Mesela ilki şiir kitabı Gencölmek’te, sonra Türkiye Kadar Bir Çiçek’ten Ergin Günçe’nin Sarı Mustafa şiiri. “Karşıda gün batımı Eski Mustafa / Cebinde bir yirmibeşlik Eski Mustafa / Oturmuş ellerini sayar hep iki bazan da üç / Güneşi kadına benzetir salkıma benzetir / Koparır üzümleri tane tane” Hâlâ taze, çarpıcı, ironik ve esaslı bir şiir Sarı Mustafa. Cemal Süreya’nın: “Ergin Günçe, bir savaşçı gibi değil de bütün hesaplarını vermiş eski bir uygarlık gibi konuşmaktadır.” dediği bir şairin şiiri Sarı Mustafa. Sonuçta şiirini hayatıyla ispatlamış bir şairle karşı karşıyayız bu şiirde de. Bütün bu bilgiler mustafaçiçeği yüzünden. “Ben tam kırkyedi Mustafa tanırım / Onun kadar Mustafa görmedim daha.”

Mesela Gonca Özmen’in “Portakalı soydum Mustafa / Başucuma seni koydum” diye başlayan “Mustafa”sı, “İçimde oynaşanın karaydı gözleri / Biri vardı Mustafa artık adımı çağırmıyor” diye devam ediyor. Güzel şiir. Daha mustafaçiçeğini bilmezken, Mustafa şiirlerinden bahsettiğim de onun içinin kanayışı küfre dönüşmüştü. Çünkü o bir Mustafa yaralısıydı. “Kılıç ince, kan ince, ölüm ince / Bu kınanmışlığı ben uydurdum” “Her adamda bir kadın duma duma dum”

Teşekkürler Hüseyin Cahid Doğan,
Mustafaçiçeği’ni bilmiyordum, bildim.

%d blogcu bunu beğendi: