SUNUŞ
Bu sene onuncusunu hazırladığımız Edebiyat Ortamı 2020 Öykü Yıllığı ile 2019’da öykünün bir yılının fotoğrafını çekmeye çalıştık. Doksanların başından bu yana süreli yayınların öyküye olan ilgisinin artmasıyla birlikte yazarlar da öykü üretimlerini arttırdılar. İrili ufaklı ellinin üzerinde dergi, yıl içinde yayımladığı öykülerle, önümüze devasa bir öykü yığını koydular. Sadece öykü mü? Öyküye ilişkin kuramsal yazıları, az da olsa eleştiri, inceleme, soruşturma ve söyleşi metinlerini de bu yığının üzerine koymalıyız. Bir de yıl içerisinde yayımlanan öykü kitaplarını da düşünecek olursak, bir yılın kuşatıcı ve sağlıklı bir değerlendirmesini yapmak oldukça güçleşti. Bu üretim öykü adına sevindirici bir durum gibi gözükse de bu alandaki eleştirinin azlığı bir o kadar üzücüdür.

Yıllığı hazırlarken bu sene farklı bir yöntem izledik. Seçki bölümümüzün hacmini diğer yıllara nazaran artırdık, neredeyse iki katına çıkardık, okurun daha fazla metinle buluşmasını amaçladık. Ayrıca önceki yıllıklarda öyküden bahseden metinler bölümünde, eleştiri ve kuramsal yazılara yer veriyorduk; bu yıllıkta onların yerine dergilerde yayımlanan öykülerden söz etmeyi tercih ettik. Böylece öykü yıllığı tamamen yıl içerisinde yayımlanan öykülere odaklanmış oldu.

Değerli öykücü, Prof. Dr. Abdullah Harmancı bize Varlık dergisinde yayımlanan öykülerden seçtiklerini değerlendirdi. Dergimizin emektarı, yazar, Prof. Dr. Beyhan Kanter ise yıl içerisinde Sözcükler dergisinde yayımlanan öykülerden seçtiklerini değerlendirdi. Öykücü ve Mahalle Mektebi dergisi editörü Mehmet Kahraman 2019’da Mahalle Mektebi dergisinde yayımlanan beş öyküyü ele aldı. Yine Mahalle Mektebi öykü editörlerinden Zeynep Sayman ile Ali Güney yıl içerisinde çeşitli dergilerden okudukları öyküleri incelediler. Hece Öykü dergisi editörü Ali Necip Erdoğan da bize Hece Öykü’den dikkatini çeken metinlerle ilgili kısa notlar gönderdi. Bendeniz de yıl içinde dikkatimden kaçmayan bazı metinleri yorumladım.

2019’da yine çok öykü kitabı yayımlandı. Yıllığımız için Prof. Dr. Beyhan Kanter, Cahid Efgan Akgül, Öykücü Engin Elman ve bendeniz yıl içerisinde okuduğumuz öykü kitapları hakkında tanıtım yazıları yazdık. “2019 Öykü Ödülleri” bölümünü değerli dost, öykücü Engin Elman hazırladı.

Yıllığımızın bir sürprizi de uzun yıllar Edebiyat Ortamı öykü yıllıklarını hazırlayan Sadık Yalsızuçanlar’ın geniş bir özyaşam öyküsünü okuyacağınız “Öykümüzün Adası: Sadık Yalsızuçanlar” başlıklı bölüm olacak. Ayrıca şimdiye değin Sadık Yalsızuçanlar öyküsü ve öykücülüğü hakkında söyleneler ile öykü türünde yayımlanmış eserlerini de bu bölümde bulabilirsiniz

Yıllığın son okumasını şiir çevirileriyle dergimize destek veren kıymetli dost Cemil Çaygözoğlu yaptı. Buradan bir kez daha yıllığa destek veren bütün dostlara yürekten şükranlarımı sunuyorum. Elbette teşekkürlerin en büyüğünü, desteğini hiçbir zaman üzerimizden çekmeyen, edebiyat ve kültür aşığı, dergimizin sahibi Mehmet Ali Bulut
ağabey hak ediyor.

Ekmel olan Hakk’tır, kul ne yaparsa eksik kalır.

İçinde bulunduğumuz şu mübarek Ramazan ayı hürmetine ülkemizi ve dünyayı saran korona virüs musibetinden insanlığın tez zamanda kurtulmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum. Sağlıklı günlerde ve yeni yıllıklarda buluşmak dileğiyle.

Yunus Nadir Eraslan

%d blogcu bunu beğendi: